|
Tippek a felkészüléshez és az ottléthez
– Ha nem nyáron mész ki, és a torkod is érzékenyebb, könnyen megfázhatsz, hiszen Szováta völgyben van (ahová szeret leszállni a hideg) és többszáz méterrel magasabban, mint Budapest. Ezért a biztonság kedvéért érdemes fejenként napi 2-3 NeoCitrannal számolni (vagy, amiről tudod, hogy a torkodat biztonságban tartja). Vigyél annyit, hogy Neked is és a társaidnak is fejenként ennyi jusson mindennap, akkor nem lesz nyűg belőle. (Erdélyben nem lehet kapni NeoCitrant, itthonról kell vinni, ha ezt választod.)
– Előfordulhat, hogy éhes maradsz, mert egyszerűen más mennyiséghez vagy hozzászokva. A kinttartózkodásodat így akár egy enyhébb böjtös lelkigyakorlatnak is felfoghatod, de a fogyásra is kiváló alkalom! Ha ezzel nem hatottalak meg, akkor sincs baj. A közelben több bolt is van (pl. a Hangya ABC :), amelyekben feltankolhatod a túró-rudi készletedet, de találsz más szénhidrátokat is. Csak ha egy mód van rá, még véletlenül se a gyerekek előtt fogyassz ezekből!
– Ha egynek adsz (bármit), a többinek is adnod kell.
– 20-30 éves fiú önkénteseknek: Erdélyben nem ritka, hogy a lányok már igen korán megtalálják a vőlegényüket, míg nálunk ez inkább jóval későbbre tehető. Tehát míg nálunk, Magyarországon a tizenegy-két év körüliek még javában kicsinek számítanak (akiket itthon 20-30 évesen még simán megölelsz félreértés nélkül), ott az ebben a korosztályban már félreérthető lehet. Ha erre nem figyelünk oda, hosszú távon könnyen sebeket ejthetünk ezzel a magatartással.
– Ha több napra rád bíznak egy családot, a nevelőjük távozása előtt feltétlenül beszéljétek meg a részleteket! Ezt valószínűleg ő maga fogja kezdeményezni, de ha mégse, Te ne felejtsd el! Sok időt és idegpályát megspórolsz vele. Tapasztaltan fontos szempontok:
-
A gyerekek részletezése egyenként:
– Mire érzékeny, milyen gyógyszert szed, azt hol találod meg a házban?
– Melyik szekrény / fiók az övé? (a reggeli öltözésnél lesz ennek nagy jelentősége, ha van olyan kicsi, akit Te öltöztetsz :)
– Mitől fél?
– Melyik gyerekkel melyik tantárgyat kell jobban tanulni? Abból melyik anyagrészt? (Pl. többeknél a matek alapműveletek okoznak gondot. Másoknak meg naponta le kell másolniuk egy-egy oldalt valamelyik könyvből.)
– Ha eleven (mert nincs rossz gyerek, csak eleven!), milyen pedagógiai módszerekhez szokott hozzá a nevelőjétől? Ha ez neked valamiért nem tetszik (pl. sarokba állítás), beszéljétek meg az alternatív lehetőségeket!
– Kinek milyen feladatai vannak, amiket a nevelő jelenléte nélkül esetleg szeretnek elfelejteni?
– Ha van kicsi, kell-e rá pelus: csak éjszakára vagy egésznap? Hol találod a pelust? (Ha még nem tudsz pelenkázni, nem ciki, kérd, hogy tanítsák meg!)
– Melyik kicsi tud már egyedül fürdeni, mosakodni, kezet mosni, WC-zni, levetkőzni, átöltözni? Melyik nem?
-
Milyen különleges konfliktusokra lehet számítani, van-e erre a nevelőnek valami bevált megoldása? Ha Neked más ötleted van, a félreértések elkerülése végett beszéld meg a nevelővel!
-
Hol találod a takarító eszközöket? Milyen gyakran van takarítás? Melyik gyereknek mi a feladata ebben? Mire kell lakáspucolás közben jobban odafigyelni?
-
Merre találod a gyógyszereket, vitaminokat? Mikor mit kell beadni nekik?
-
Merre kell menni a sürgősségire, ha – ne adj Isten – történik valami? És a háziorvoshoz, ha megbetegszik valaki?
-
Hol találod az uzsonnának való édességet (ha van)? Mikor kell adni és milyen esetekben marad el?
-
Mik a reggeli és esti szokások?
-
Mire kell figyelned az asztalnál?
-
Milyen imák megszokottak a családban? (Persze nem árt nekik, ha Te valami új imamódot mutatsz!) Esti mese van? Melyik könyvből? (Te is vihetsz!)
-
Amit még gondolsz!
| |